Dijital takipçi
Shutterstock tarafından

Çok sayıda İnternet kullanıcısı siber taciz kurbanı olduğunu bildiriyor. Klasik masal anlatılarının ardından, bazen şahsen iyi görünen failler, dijital dünyaya dalarken kötü adamlara dönüşürler.

Çoğumuz internette takip edildiğimizi hissetmiş olabiliriz. Bu, birisinin gecenin bir yarısı sürekli olarak eski Instagram fotoğraflarınızı beğenmesiyle veya hatta telefonunuza bir takip yazılımı uygulaması yüklemek gibi aşırı önlemler almasıyla başlayabilir.

İnterneti ve diğer teknolojileri başka bir kişiyi taciz etmek veya takip etmek için kullanan siber takip artıyor ve okul çocuklarından boşanma sürecindekilere, oyunculardan ünlülere kadar hepimizi etkileyebilir.

2019’da 16 yaş ve üstü yaklaşık bir milyon ABD sakini siber tacizin kurbanı oldu. Rahatsız edici mesajlar aldıklarını, çevrimiçi olarak haklarında istenmeyen bilgilerin yayınlandığını, gözetlendiklerini veya nerede olduklarının takip edildiğini bildirdiler.

Ne yazık ki, siber taciz artıyor ve bu tür vakaların çoğu aylarca hatta yıllarca sürüyor. Siber taciz, korku, öfke, aşırı tetikte olma ve TSSB dahil olmak üzere psikolojik hasara neden olabilir.

Cybernews, kötü adamlarla nasıl başa çıkılacağı hakkında daha fazla bilgi edinmek için bir siber takip kurbanına ve bu tür vakalarla ilgilenen bir uzmana ulaştı.

https://youtube.com/watch?v=Aa5v5lu2IZE%3Fstart%3D167

Zindanlar ve Ejderhalar takipçisi

Bir siber takip hikayesi, bir grup arkadaşın Discord’da bir fantezi rol yapma oyunu olan Dungeons and Dragons (D&D) oynamasıyla başladı. Bu durumda takipçi, ısrarla oyuna dahil olmaya çalışan ortak bir arkadaştı.

Reddit kullanıcısı Polar Barrel, “Normalde fazladan bir kişi için yeterli yerimiz olmadığını defalarca açıkça belirtmemize rağmen, oyunda çok daha kalıcı bir üye olmak için kendini zorlamaya çalışıyordu.” Cybernews’e söyledi.

O anda, oyun sunucusunun idare etmesi için bir oyuncuya daha yetecek kadar yer yoktu. Polar Barrel’in dediği gibi, oyunu “gülmek ve eğlenmek” için gözlemlemek için gelebilirdi.

“O [takipçi] bundan sonra çok olumsuz tepkiler vermeye başladı. Polar Barrel, kendisini bu işe ne kadar zorlamaya çalıştığından çok rahatsız olmaya başladı,” diye hatırladı.

Zindanlar ve Ejderhalar

Polar Barrel’in Reddit’te yazdığı gibi, söz konusu kişinin güzellik veya yetenek standartlarını zorlamaya çalışması, bir LGBTQ karakterini dışlanmış yapmanın komik olduğunda ısrar etmesi ve hatta diğer insanların pornografik eskizlerini çizmeye kadar gitmesi D&D oyuncularını üzdü. rızaları olmadan karakterler.

“Bu devam eden davranışı, sadece oyunda değil, çok daha yaygın olmaya başladı. Polar Barrel, Cybernews’e verdiği demeçte, sadece D&D ile değil, birbirimizle sosyal olarak nasıl etkileşim kuracağımızın diğer yönlerine de sızmaya başladı.

İşte o zaman arkadaş grubu, bu davranışının takdir edilmediğini ona bildirmeye ve bunu düşünmesi için ona belirsiz bir süre vermeye karar verdi.

“Hepimiz ona, biz sizinle iletişime geçene kadar bizimle iletişime geçemeyeceği konusunda çok net bir sınır vermiş olsak da, bir gün içinde bize uzun mesajlar göndermeye başladı. Özür dilemesine, yaptığı şey için bizi suçlamasına ve diğer durumlarda arkadaşımızın ona yaptıkları için minnettar olması gerektiğini söylemesine kadar uzanıyordu.”

Arkadaşları defalarca durmasını istedi ama o durmadı, bu yüzden D&D oyuncularının onu Discord’larında, Twitter’da ve onun olduğunu bildikleri diğer platformlarda engellemekten başka çareleri yoktu.

Endişe, korku ve hayal kırıklığı

Bir süreliğine Polar Barrel ve arkadaşları zehirli bir insanı hayatlarından çıkarmayı başardılar gibi göründü. Kişinin grubu takip etmek, ne yaptıklarını, onun hakkında ne söylediklerini görmek için yeni hesaplar açtığını öğrenmeden önceydi.

Polar Barrel, “Maalesef, bu yeni hesabın adı hakkında hiçbir bilgi alamadık, bu yüzden bunu gerçekten engellemenin bir yolunu hiçbir zaman bulamadık. Bugün bile, hâlâ bizi takip edip etmediğinden emin değiliz,” dedi.

Bir noktada takipçi, diğer kişilerin hesaplarından grupla iletişim kurmaya çalıştı ve rahatsız edici e-postalar göndermeye devam etti.

Polar Barrel, “Kendim ve geri kalanımız adına, onun hala orada olduğunu bilerek, internette ne yayınladığımızı görünce hepimizin çok fazla endişe, stres ve güçsüzlük yaşadığını söyleyebilirim,” dedi.

Hatta bazı arkadaşları Twitter, Facebook ve diğer sosyal medya hesaplarını gizli tutacak kadar ileri gitti.

“Başkalarının işimizi görmesine ve onun bulmasından korkmadan alıştığımız şekilde bizi bulmasına izin veremeyeceğimizi bilmek çok üzücü.”

Polar Barrel, grubun takipçinin ana arkadaş çevresinin bir parçası olduğunu, yakın olduklarını ve neredeyse her gün birbirleriyle sohbet ettiklerini söyledi.

 Bu, çok önemsediğiniz bir şeye tutunmaya çalışmanın çaresizliğine yol açabilir. Bizimle iletişim kurmaya çalışırken bu kadar agresif olmasaydı, bu daha farklı olabilirdi. bizi siber takip etmek ve saplantı düzeyinde mesajlar göndermek onun için her şeyi mahvetti.”

Polar Barrel, bir grupta olmanın ve aynı şeyi yaşayan arkadaşlara sahip olmanın, onların bu süreci yaşamalarını ve endişelerini, korkularını ve hayal kırıklıklarını ifade etmelerini kolaylaştırdığını söyledi.

“Bu destek sistemi, iyileşme sürecimiz için gerçekten önemliydi.”

https://youtube.com/watch?v=oK7iRtvEpqU

Çevrimiçiyken cesur

Infosec Enstitüsü’nün Baş Güvenlik Araştırmacısı Keatron Evans, “Bu oldukça tipik bir siber taciz vakası. Gruplarda, oyunculardan oluşan gruplarda ve bunun gibi insanlarla çokça oluyor, özellikle de rekabet oldukça yüksek olduğunda veya söz konusu olduğunda para söz konusu olduğunda,” dedi. Cengage Group, Cybernews tarafından D&D siber takip davası hakkında yorum yapması istendiğinde söylendi.

İnternet kötü adamlar üretir – genellikle sevimli olan insanlar aniden tüm bu cesareti toplar ve oldukça korkutucu siber avcılara dönüşür.

Evans, “Birçoğu asla birini korkutmaz ve hatta biriyle herhangi bir sürtüşmeye girmez. Ama birdenbire, herkesin ulaşamayacağı bir klavyenin arkasında, teknik anlayışlı insanlar kabadayı olur” dedi. .

D&D oyuncularının toksikten onlarla etkileşime girmemesini isteyerek doğru şeyi yaptıklarına inanıyor. Yeni hesaplar oluşturmaya ve onlara ulaşmanın yollarını bulmaya başladığında, bu apaçık bir siber taciz vakası haline geldi.

“Bu noktada, kolluk kuvvetleriyle iletişime geçebilir ve neler olduğunu onlara bildirebilirsiniz. Siber tacizin gerçek takibe, yüz yüze takibe ve bazı durumlarda yüz yüze saldırılara ve yüzleştirmelere dönüştüğü giderek daha fazla vaka oldu.” Evans açıkladı.

Bir kurbanın failden kendisiyle iletişime geçmemesini isteme kaydı, uzaklaştırma emri alınmasına yardımcı olabilir.

Evans, çevrimiçi takipçinizle şahsen tanışmanın iyi bir fikir olmadığını çünkü bunun daha da tehlikeli bir durum yarattığını söylüyor.

“Buna dikkat etmelisiniz çünkü birinin sizinle çevrimiçi iletişim kurmasını istemiyorsanız, ancak onları sizinle şahsen iletişim kurmaya davet ederseniz, bu tür bir ilişki zaten feci bir ilişki kurar.”

Her halükarda, bir kurbanı, ne olduğunu rahatça anlatabilecekleri kadar çok insanın bilmesine izin vermeye teşvik eder.

 Ne kadar çok insan bunun olup bittiğini bilirse, o kadar çok tanığın olur ve orada bir dereceye kadar koruma alma olasılığın o kadar artar. Hatta bu kişiye, ailene, arkadaşlarına, ve kolluk kuvvetleri bunun devam ettiğini biliyor,” dedi Evans.

Aşırı siber takip vakaları

Eski sevgililerinin izini sürmeye çalışan eski eşler, tipik bir siber taciz vakasıdır. Pandemi sırasında uzmanlar, genellikle aile içi şiddet mağdurları tarafından bildirilen taciz yazılımlarında bir artış gözlemledi.

Takipçinin bir (eski)eş olduğu ve mağdurun hâlihazırda aile içi tacize maruz kaldığı durumlarda, takipçiyi uyarabileceği için saldırganla yüzleşmeniz ve hatta uygulamayı kaldırmaya çalışmanız önerilmez. Burada ne yapmanız gerektiğine dair bazı tavsiyeler bulabilirsiniz .

Evans, “Genel olarak rolümüz, mağdurun kolluk kuvvetlerine gittiğinde veya yardım aldığında eşyalarını bir araya getirebilmesi için kanıt toplamaya yardımcı olmaktır çünkü bu insanlarla etkileşime girmeye çalışmak akıllıca değil” dedi.

Son zamanlarda, yabancılar tarafından izlenme olarak adlandırdığı olayda bir artış gözlemledi – takipçiler popüler güvenlik kameralarını ve kapı zillerini kötüye kullanıyor.

Evans, “Bu satıcıların çoğunun üyesi olabileceğiniz, insanların neler yayınladığını ve evlerinde neler olup bittiğini görebileceğiniz bir topluluğa sahip oldukları için bu şeyleri satın alacak insanlar var” dedi.

Bu, örneğin araba hırsızlığını önleyebileceği için iyi bir şey olabilir.

“Ama çoğu zaman takipçiler, neler olup bittiğini takip etmek ve insanları takip etmek için aynı şeyi kullanıyor.”

Evans, takip edilen ünlülerden oldukça fazla telefon alır. “Benim gibi birine araştırma yapması ve onlara yardım etmesi için para ödeyecek paraları var. Birçok kurbanın yardım için ödeyecek kaynakları yok.”

Ayrıca, bu durumlarda profesyonel yardım almaya gücü yetmeyen insanlara yardım etmek için bir kaynak oluşturmayı planlıyor.

Evans, artık daha fazla insanın uzaktan çalışması ve genel olarak İnternet’i daha fazla kullanması nedeniyle siber tacizin arttığına inanıyor.

 Ofise gittiğinizde ve ofisinizde oturup internette çalışırken, şirketinizin sahip olduğu tüm güvenlik korumalarından geçtiğinizi hatırlayın. Şimdi evinizde ne varsa, küçük kablosuz yönlendiricinizi ve Evde hangi güvenliği alırsanız alın, çalışmak için ofise gittiğinizden çok daha fazla risk altındasınız.”

ısrarcı takipçiler

Siber takip vakaları aşırı olabilir. Çarpıcı örneklerden biri, eski eBay çalışanları tarafından yürütülen, yalnızca sosyal medya platformunda ve kurbanın GPS trafiğinde rahatsız edici mesajlar ve yorumlar göndererek kurbanları taciz etmeyi değil, aynı zamanda kanlı bir domuz Cadılar Bayramı maskesi, bir cenaze çelengi dağıtmayı da içeren agresif bir kampanyadır. kurbanların evinde bir eşin kaybından sağ kurtulma üzerine bir kitap.

Evans, siber tacizcilerin ısrarcı olduğunu ve bazılarının kendisi gibi müfettişlerin onları izlemesini engellemek için hizmet satın aldığını söyledi. Bir yargıcın mahkeme celbi veya tutuklama emri çıkarması için, mağdurun veya temsilcisinin yeterli kanıtla desteklenen ikna edici bir argüman sunması gerekir. Bir yargıç, “Senden nefret ediyorum” gibi bir mesaja göre hareket etmeyebilir.

ebay logosu

Sapık hakkında bir şeyler yapmak için kolluk kuvvetlerine ne zaman başvurabilirsin?

“Ölüm tehditleri, diğer yasaların çiğnendiğine dair deliller. Bu takipçilerden bazılarının yaptığı şey, bir hedefin evine gidip onlar uyurken yatak odası penceresinden onu izlemek ve uyuyan kişiyi izlerken kendilerini kaydetmek. Evans, geri gelip o kişiye o videoyu göndererek, hey, dün gece seni uyurken izliyordum ya da işe giderken seni izliyordum, “dedi.